Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka (WWR)
Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka (WWR) to interdyscyplinarne podejście, umożliwiające objęcie specjalistyczną opieką dziecka i jego rodziny. Kompleksowe intensywne wielospecjalistyczne działania mające na celu pobudzenie i stymulowanie psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka od urodzenia (chwili wykrycia pierwszych niepokojących sygnałów nieprawidłowego funkcjonowania do podjęcia nauki w szkole.
Wspomaganie dziecka w jego rozwoju to organizowanie procesu uczenia się i czuwania nad jego przebiegiem. Polega on na organizowaniu kształcących sytuacji w postaci zabaw, zadań do wykonania i ćwiczeń, w których dziecko może gromadzić swoje doświadczenia wpływające na jego całościowy prawidłowy rozwój.
Podstawą do objęcia dziecka bezpłatnymi zajęciami wczesnego wspomagania rozwoju jest opinia o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju wydana przez zespół orzekających działający w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Cele oraz korzyści Wczesnego Rozwoju Dziecka
Zasadniczym celem Wczesnego Wspomagania Rozwoju jest:
Pobudzanie i stymulowanie ruchowego, poznawczego, emocjonalnego i społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia u niego niepełnosprawności do czasu podjęcia nauki w szkole.
Wśród korzyści Wczesnego Wspomagania Rozwoju należy wymienić:
Dla dziecka:
-
Systematyczne dążenie do poprawy jakości życia dziecka, do zapewnienia mu pełnego radości, pozbawionego napięć dzieciństwa, pomimo występującej niepełnosprawności lub zaburzeń rozwoju.
-
Poprawa ogólnego stanu zdrowia i jego stanu ruchowego.
-
Zapobieganie występowaniu lub/i pogłębianiu się nieprawidłowości w jego rozwoju psychoruchowym.
-
Pomoc dziecku w pełnym wykorzystaniu potencjału rozwojowego, jakim dysponuje w zakresie funkcji poznawczych, rozwoju ruchowego, komunikacji i kontaktów społecznych.
-
Pomoc dziecku w budowaniu trwałych więzi i znaczących relacji z osobami w najbliższym otoczeniu.
-
Wyzwalanie i wzmacnianie samorzutnej aktywności społecznej, poznawczej i komunikacyjnej dziecka, przejawianej w różnych formach zabawy.
-
Pomoc dziecku w stopniowym osiąganiu coraz większej autonomii i samodzielności, na miarę jego potrzeb
Dla rodziców:
-
Dostarczanie rodzicom wsparcia w związku z długotrwałym kryzysem emocjonalnym wynikającym z faktu niepełnosprawności ich dziecka.
-
Pomoc rodzicom w akceptacji dziecka, jako osoby niepełnosprawnej.
-
Pomoc rodzicom w zaakceptowaniu siebie w roli rodzica dziecka niepełnosprawnego.
-
Pomoc rodzicom w coraz pełniejszym osiąganiu kompetencji rodzicielskiej, postrzeganiu siebie, jako "wystarczająco dobrych rodziców".
-
Stopniowe przygotowanie rodziców do roli osób wspomagających rozwój ich dziecka.
-
Dostrzeganie mocnych stron dziecka i stwarzanie dziecku, jak najlepszych warunków rozwoju (aranżacja otoczenia, dobór przedmiotów do zabawy i wspólnych zabaw).
Wskazania do otrzymania opinii Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka oraz podjęcie terapii:
Wczesne wspomaganie rozwoju przysługuje tym dzieciom, u których stwierdzono opóźnienie lub zaburzenie w rozwoju. Wśród problemów, których stwierdzenie bywa wskazaniem wymienić należy:
-
zaburzenia ze spektrum autyzmu,
-
niepełnosprawność intelektualną,
-
opóźnienie rozwoju mowy,
-
opóźnienie rozwoju ruchowego,
-
znaczne wady wzroku,
-
deficyty słuchu.
Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka w Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Centrum Rozwoju Dziecka w Szczytnikach
Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka w Centrum Rozwoju Dziecka w Szczytnikach jest refundowane dla dzieci posiadających opinię z wczesnego wspomagania rozwoju wydanej przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Oznacza to, że zajęcia dla dzieci, które posiadają opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju są BEZPŁATNE.
Działania, jakie należy podjąć, aby móc skorzystać z zajęć Wczesnego Wspomagania Rozwoju, to:
-
Zgłoszenie się do publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej należącej do gminy, w której rodzina jest zameldowana
-
Wypełnienie wniosku o wydanie opinii
-
Zgłoszenie się z dzieckiem na badanie wielospecjalistyczne do poradni w ustalonym terminie,
-
Po otrzymaniu opinii o potrzebie uczestnictwa dziecka w zajęciach – zgłosić się do Centrum Rozwoju Dziecka w Szczytnikach w celu podpisania umowy oraz ustalenia terminów podjęcia zalecanych terapii na podstawie uzyskanej opinii o objęciu dziecka wczesnym wspomaganiem rozwoju.
Przed wydaniem opinii o potrzebie Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka należy podjąć czynności zmierzające do uzyskania następującej dokumentacji:
-
zaświadczenie od lekarza o rodzaju niepełnosprawności,
-
opinia psychologa i wychowawcy przedszkolnego,
-
orzeczenie o niepełnosprawności (jeśli takie istnieje),
-
inna dokumentacja, w tym opinie specjalistów, takich jak logopeda czy terapeuta integracji sensorycznej
Źródła:
-
Ustawa z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2021 r. poz. 1082 ze zm.) – art. 127 ust.
-
Informator dla rodziców dzieci w wieku 0-7 lat "Wczesne Wspomaganie Rozwoju".
-
Poradnik Gemini.pl