Wyłącz Preloader

Kiedy warto udać się z dzieckiem do logopedy?

dziewczynka z pluszakiem na kolanach słucha kobiety w tle zabawki

To pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców. Dowiedz się co może być niepokojącym objawem w zachowaniu dziecka.

Wielu rodziców i opiekunów na pewnym etapie życia dziecka zastanawia się czy powinno udać się z nim do logopedy. Istnieją konkretne zachowania i objawy widoczne w wymowie dziecka, które mogą być powodem do wizyty u specjalisty.

Czy aby udać się z dzieckiem do logopedy musimy czekać na widoczne objawy? Absolutnie nie. Wizyta może odbyć się profilaktycznie. Pozwoli ona rodzicom dowiedzieć się na jakim etapie rozwojowym jest dziecko. Warto pamiętać, że im później zostanie wystawiona diagnoza, tym trudniejsza będzie terapia.

CZYM ZAJMUJE SIĘ LOGOPEDA?    

Logopeda to terapeuta, który diagnozuje i leczy wady wymowy. Nie jest to jednak jego jedyne zadanie! Udając się do logopedy z dzieckiem możemy namierzyć i usunąć bariery w komunikacji, które bezpośrednio wpływają na jego rozwój intelektualny, społeczny i emocjonalny.

Logopeda dokładnie analizuje umiejętność przekazywania oraz odbierania informacji przez dziecko. Zajmuje się m.in.: seplenieniem, rotacyzmem, jąkaniem czy terapią dzieci z niedosłuchem. Profesjonalny logopeda posiada wiedzę z zakresu medycyny, pedagogiki i psychologii.

W trakcie terapii logopedycznej zadaniem specjalisty jest zapobieganie zaburzeniom mowy, wykrywanie konkretnych wad wymowy oraz ich zwalczanie. Logopeda pracuje także z dziećmi dwujęzycznymi, które mają problemy z mówieniem oraz z dziećmi z zespołem Aspergera i autyzmem.

KIEDY IŚĆ Z DZIECKIEM DO LOGOPEDY?

Jest wiele objawów, które powinny być czynnikiem decydującym o wizycie u logopedy. Co może być powodem wizyty u specjalisty?

  • Widocznie wolniejszy rozwój psychomotoryczny w porównaniu do rówieśników,
  • Nieprawidłowa budowa języka, wady zgryzu czy anomalie zębowe,
  • Podejrzenie upośledzenia słuchu fizycznego,
  • Wymowa niedostosowana do standardów danego wieku,
  • Profilaktyka – zbadanie etapu rozwojowego dziecka.

W przypadku noworodków do logopedy warto udać się także aby sprawdzić czy dziecko prawidłowo ssie, połyka i oddycha. Ma to duży wpływ na rozwój mowy w dalszym jego życiu.

JAK WYGLĄDA WIZYTA U LOGOPEDY?

Podczas wizyty logopeda ogląda narządy mowne i sprawdza ich motorykę. Wady wymowy mogą być spowodowane nieprawidłową budową, np.: języka, podniebienia, warg, żuchwy, a nawet uzębienia. Specjalista sprawdzi także słuch fonetyczny i słuch fizyczny oraz wykona autokontrolę słuchową. Co ważne, podczas terapii logopeda sprawdza także pismo dziecka. W tym celu sprawdza jego zeszyty (jeśli jest w wieku szkolnym). Poza badaniami przeprowadzony zostaje także wywiad z rodzicami, który jest kluczowym elementem terapii.

Kiedy więc udać się z dzieckiem do logopedy? Kiedy coś rozwoju mowy Twojej pociechy zaczyna Cię niepokoić lub po prostu chcesz sprawdzić, czy rozwija się ona prawidłowo. Pamiętaj, że nigdy nie warto odkładać konsultacji na później!

Wróć

ul. Nad Wodą 1, 62-023 Szczytniki
ul. 11 Listopada 71a, 62-030 Luboń
kontakt@centrum-rozwoju-dziecka.pl
885 305 669